Här kan våra medlemmar presentera sina sibiriska avelshanar som finns tillgängliga för parning. Det är endast kattens ägare som dessutom är medlem i Sällskapet Sibirisk Katt som får annonsera avelshanar på denna sida. I annonserna kan ni se information som namn och bild på katten men även stamtavla, hälsotester samt kontaktuppgifter till ägaren.

Råd vid val av hankatt

När du ska välja hankatt bör du kontrollera så SVERAKs krav för hankatten är uppfyllda. Detta för att du ska kunna registrera kullen. En veterinär måste dokumentera att hanen liksom honan har navelbråcksstatus u.a (utan anmärkning). Dessutom måste veterinären dokumentera att hankatten har en godkänd testikelstatus (vid lägst 6mån ålder). Är hankatten vit kräver SVERAK ett hörselintyg, för att fastställa att katten är hörande. Du kan läsa mer på SVERAK om vilka intyg de kan kräva.. Du bör också läsa SäSKs avelsrekommendationer för sibirisk katt. Där finns information om de hälsotester föreningen SäSK valt att rekommendera. Du kan även läsa om rekommenderad maximal inavelsgrad samt andra tester som kan vara bra att utföra innan du ska para din katt.

För att undvika inavelsproblem inom rasen bör du alltid sträva efter så låg inavelsgrad som möjligt inför din planerade parning. Inavelsgraden bör inte överstiga 3,12% på fyra generationer (halvkusiner) och helst så ska den vara mycket lägre än så. Du kan beräkna inavelsgraden i databasen PawPeds. Där finns också många intressanta artiklar att läsa om avelsarbete och hälsa.

Det är även bra för rasen att använda så många hanar som möjligt i avel. Men, att de inte blir överanvända och får ge för många kullar. Det är bättre att använda tre hankatter som får två kullar var än att använda en hankatt som får 6 kullar. Om man skulle överanvända vissa hanar skulle den genetiska variationen minska i högre takt. Därmed så blir det även svårt att hitta lämpade och obesläktade partners i efterföljande generationer. Följaktligen dyker ytterligare problem upp som ex. sjukdomar, defekter och även dåligt immunförsvar för att nämna några.

En tumregel är att en hankatt bör ge maximalt 5% av de avkommor som föds under en generation.

Lägg in annons för avelshane

Som medlem i föreningen kan du som ägare anmäla din hankatt som är tillgänglig för parningar. Kravet är att hanen är avelsgodkänd enl SVEARK`s regler. 
Alla hanar som används i avel, även om bara för en kort period, är värdefulla tillskott för rasen. Om vi börjar använda flera hankatter i avel kommer det underlätta att hålla vår ras frisk på längre sikt. 

Avelshanar sibirisk katt

Strömsbergs Samson

Strömsbergs Samson är idag 1 år och 0 månader.
Strömsbergs Samson finns i Stockholm, Hagsätra i Stockholms län
Född: 2025-05-18
Färg: SIB d 22
HCM: normal 2026-04-27
Övriga tester: Fiv/Felv ej påvisat, ej bärare av b blod eller cs gen. PKD inga cystor påvisade.
Ev. övrig information:
Trevlig, social och nyfiken kille söker damer som gjort samma tester. Samson bor hos fodervärd i Hagsätra och han är en väldigt snäll och kelig kille.
Det går bra att lämna honan hos fodervärden eller låna hem honom till honan.
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,0%
Kontaktuppgifter till ägaren
Strömsbergs
Tanja Rosengren
0739566601

SE*Sillhövdas Boris av Adonis

SE*Sillhövdas Boris av Adonis är idag 2 år och 4 månader.
SE*Sillhövdas Boris av Adonis finns i Stockholm Nacka i Stockholms län
Född: 2024-01-25
Färg: SIB n 09 24
HCM: normal 2025-02-18
Övriga tester: PKD scanning u.a, Blodgrupp A/AB ej bärare av b- eller cs-gen och PKDef
Ev. övrig information:
Boris är en maffig mycket snäll och skötsam hane (inget stril) bor hos fodervärd i Nacka. Ställt ut både som ung med och vuxen, har två CERT mycket fina rastypiska bedömningar.
Boris har en kull på 5 friska ungar efter parning hemma hos honan ,men går bra också med parning hemma hos fodervärden i Nacka.
Vid intresse maila mig med info om dig/familj och din hona samt tankar om avelsarbetet.
Du kommer att ha direktkontakt också med fodervärden inför besöka honom och arrangemang kring parning framöver då jag bor mestadels i Skåne.
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,00 %
Kontaktuppgifter till ägaren
S*Zaribs
Inger Berger
0707-622270

Figo Kubaland*PL

Figo Kubaland*PL är idag 2 år och 2 månader.
Figo Kubaland*PL finns i Hofors i Gävleborgs län
Född: 2024-03-10
Färg: SIB n 09 24
HCM: normal 2025-04-06
Övriga tester: PKD ua. PK-def ua via DNA. Navelbråck och testiklar ua. Blod: A/A, ej bärare av B. Aktuell vaccinations-status i övrigt. CS-gen, dilution och solid.
Ev. övrig information:
Honan kommer till honom.

Hon ska ha gjort liknande tester utan anmärkning. Ha aktuell vaccinations-status samt vara fri från parasiter (maskar, löss, loppor etc). Nyklippta klor!

MyCatDNA:
https://platform.wisdompanel.com/app/s/0kty4hx

Tveka inte att höra av dig vid frågor!

Med vänlig hälsning,
Karin
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,00%
Kontaktuppgifter till ägaren
Fazette's
Karin Bergström
0705675675

Corsac Vistula*PL

Corsac Vistula*PL är idag 4 år och 0 månader.
Corsac Vistula*PL finns i Hofors i Gävleborgs län
Född: 2022-06-03
Färg: SIB n 22
HCM: normal 2025-04-06
Övriga tester: HCM & PKD ua. PK-def ua via DNA. Blod: A/A, ej bärare av B. Aktuell vaccinations-status i övrigt. Bärare av golden (via DNA-test). Har CS-gen. Ej dilution.
Ev. övrig information:
Honan kommer till honom.

Hon ska ha gjort liknande tester utan anmärkning. Ha aktuell vaccinations-status samt vara fri från parasiter (maskar, löss, loppor etc). Nyklippta klor!

MyCatDNA: https://www.wisdompanel.com/app/s/t8x7rh6

Tveka inte att höra av dig vid frågor!

Mvh,
Karin Bergström, Fazette’s Katteri.
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,00%
Kontaktuppgifter till ägaren
Fazette's
Karin Bergström
0705675675

SE*CosmoBelle’s Cinnamoroll

SE*CosmoBelle’s Cinnamoroll är idag 1 år och 0 månader.
SE*CosmoBelle’s Cinnamoroll finns i Tortuna i Västmanlands län
Född: 2025-06-03
Färg: SIB ns 09 24
HCM: normal 2026-05-11
Övriga tester: Blodgrupp: A/AB ej bärare av b blod
Ev. övrig information:
Cinnamoroll kommer finnas tillgänglig för några passande honor i sommar. Han har en underbar personlighet, han är charmig social och lätthanterlig. Han bor hos fodervärd som inte har möjlighet att ha parning hemma hos sig så parning sker hos honan eller hemma hos oss i Bred (utanför Enköping).

Tid för HCM och PKD bokad 11 maj

Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,00%
Kontaktuppgifter till ägaren
SE*CosmoBelle’s
Isabelle Åkerlöf
076-4284289

SE*Nordic Hero Balder af Humle

SE*Nordic Hero Balder af Humle är idag 1 år och 6 månader.
SE*Nordic Hero Balder af Humle finns i Malmö i Skåne län
Född: 2024-11-20
Färg: SIB ns 22
HCM: normal 2026-01-27
Övriga tester: PKD njurscanning u.a, Blodgrupp A/AB ej bärare av b-blod eller cs-gen
Ev. övrig information:
Balders första parning skedde hemma hos honan, där han visade sig vara en duktig gentleman. Balder är en lugn och skötsam snäll kille.
Har ställt ut med fina rastypiska omdömen.
Kan komma till honan eller hämtas, eventuell delad resa.
Vid intresse maila gärna till zaribs@gmail.com,med info om och bild på din hona.
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,78 %
Kontaktuppgifter till ägaren
S*Zaribs
Inger Berger
0707-622270

SE*FurMountains Draco

SE*FurMountains Draco är idag 0 år och 11 månader.
SE*FurMountains Draco finns i Staffanstorp i Skåne län
Född: 2025-06-11
Färg: SIB ns 24
HCM: normal 2026-03-26
Övriga tester: Ej bärare av cs genen. Ej bärare av b blod PKD 2026-03-26
Ev. övrig information:
SE*FurMountains Draco är redo att träffa passande honor.

Draco är HCM och PKD scannade normalt
Ej bärare av cs genen
Ej bärare av b blod
Navelbråck ua
Normala testiklar

Draco är en otroligt snäll och social kille med fantastiskt temperament

Draco finns på fodervärd i Staffanstorp
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,00%
Kontaktuppgifter till ägaren
SE*FurMountains
Dima Fakhereddin
073-0913376

S*Akilias Stinger

S*Akilias Stinger är idag 2 år och 0 månader.
S*Akilias Stinger finns i Falkenberg i Hallands län
Född: 2024-06-06
Färg: SIB as 09 22
HCM: normal 2025-12-03
Övriga tester: PKD negativ
Ev. övrig information:
Trevlig och social hane som apporterar sina leksaker och mycket tillgiven. Hänger som en trasa runt halsen. Mycket snäll och mild men busig. Leker mkt med de andra katterna.
Stor och rejäl. En stor nallebjörn. Bra tandstatus och bra exteriör.
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,00
Kontaktuppgifter till ägaren
S*Akilias
Sara Bengtsson
0705-60 91 28