Här presenteras annonser av Sällskapet Sibirisk katts medlemmar som väntar kull. Skulle du inte hitta några väntade kullar så finns även annonssidor för kattungar till salu samt även omplaceringar. Titta gärna på vår lista över uppfödare. Där finns information till deras sociala medier och kan komma i kontakt direkt med uppfödaren. 

Annonser för väntade kullar av sibirisk katt

SE*Astreja’s – 2026-05-30

Kullen beräknas födas runt 2026-05-30
Kullen kommer finnas i Landskrona i Skåne län

Information om föräldrarna till kullen

Mor till kullen
SE* Astreja's Cloud Number Nine , SIB n 09
HCM: normal 2025-07-14
Övriga tester: PKD, MyCatDNA, parasit-test -alla utan anmärkning
Far till kullen
Landsnoras Osimo af Eufrat, SIB ns 24
HCM: normal 2025-12-03
Övriga tester: PKD
Ev. övrig information:
Min lilla uppfödning bedrivs i trygg och kärleksfull hemmiljö där katterna får mycket omsorg, närhet och socialisering från första dagen.

Jag lägger stor vikt vid hälsa, temperament och välmående för att ge kattungarna bästa möjliga start i livet. Kattungarna växer upp som en naturlig del av familjen och blir vana vid vardagsliv, människor och mycket kärlek.

Det är viktigt för mig att varje kattunge kommer till ett hem som känns helt rätt för både katt och familj. Jag är noga med att det ska kännas bra i alla led, eftersom målet är trygga, stabila och livslånga hem där kattungen får det bra genom hela livet 🐾
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0.00 %, (0.67% på 10 generationer )
Kontaktuppgifter till uppfödaren
SE*Astreja's
Paulina Lilja
0733982789

SE*Catalinas katter – 2026-06-02

Kullen beräknas födas runt 2026-06-02
Kullen kommer finnas i Linköping i Östergötlands län

Information om föräldrarna till kullen

Mor till kullen
SE*Zoalmas Molly Ascella, SIB g 03
HCM: normal 2025-12-25
Övriga tester: PKD - normal, A-blod, dna-test via My Cat DNA
Far till kullen
SE*Örbyfamiljens Atlas, SIB as 24
HCM: normal 2026-02-18
Övriga tester: PKD-normal, FIV, FeLV, A-blod från föräldrar
Ev. övrig information:
I Linköping hittar du en småskalig uppfödning av sibiriska katter. Viktigast för oss är socialiserade och friska katter. Katterna lever med oss i en familjär miljö och är vana att bli hanterade från start. Våra kattungar flyttar till bra hem där de erbjuds lek, mys och allt den omsorg en katt behöver.

Vi önskar att om ni vill ha katten ute så bör den ha tillgång till kontrollerad utevistelse såsom nätad balkong, kattgård eller promenader i koppel.
Vi är även testhem så finns det allergi i familjen så vill vi gärna veta det i förväg så att ni har chansen att komma på besök innan kullen föds.
Vi har fyra vuxna sibiriska katter här hemma som ni kan få träffa.

Kattungarna föds ca 2 juni och ni är välkomna att besöka kullen i juli månad när de är tillräckligt gamla.

Ni får gärna göra intresseanmälan via mail eller sms. Berätta om dig/er och vilket liv en ny familjemedlem skulle få hos dig/er.

Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,00%
Kontaktuppgifter till uppfödaren
SE*Catalinas katter
Jenny Dahlin
0732291460

SE*Zoalmas – 2026-05-25

Kullen beräknas födas runt 2026-05-25
Kullen kommer finnas i Fellingsbro i Västmanlands län

Information om föräldrarna till kullen

Mor till kullen
SE*Zoalmas Hearts af Isaque, SIB n 09 24
HCM: normal 2025-07-17
Övriga tester: A-blod, dna-test, via My Cat Dna.
Far till kullen
S*Landsnoras Pascal af Troy, SIB n 03 24
HCM: normal 2026-02-23
Övriga tester: PKD-normal, A-blod, (ej bärare av b), bärare av sunshinegenen
Ev. övrig information:
Småskalig uppfödning med fokus på katternas hälsa och socialisering.
Våra kattungar flyttar till ett gott hem där omsorg om kattens bästa alltid finns. Tillgång till kontrollerad utevistelse i ex kattgård, balkong eller kattsäkrad tomt är önskvärt, ej ute på fri tass.
De föds omkring den 25 maj och tar emot besök tidigast efter midsommar.
Har du eller någon familjemedlem någon form av pälsdjursallergi så ska vi prata om det och lägga upp en plan för ev flera besök och även kanske ett besök innan kullen föds för att träffa de 4 vuxna katterna.

Vi ser fram emot en intresseanmälan via mail eller sms. Berätta lite om dig/er och hur en ny pälsklädd familjemedlem skulle berika livet hos dig/er.
Hälsar Anne o katterna.
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,78%
Kontaktuppgifter till uppfödaren
SE*Zoalmas
Anne Ekendahl
0704912890

SE*Himledalen’s – 2026-05-12

Kullen beräknas födas runt 2026-05-12
Kullen kommer finnas i Sjövik i Västra Götalands län

Information om föräldrarna till kullen

Mor till kullen
SE*Himledalen's Shani af Estinien , SIB f
HCM: normal 2025-11-06
Övriga tester: PKD normal, ej bärare av PKDef eller b-blod. Bör på cs-genen
Far till kullen
S*Masjka's Brother Vellies Frejo's, SIB n 24
HCM: normal 2024-11-05
Övriga tester: PKD normal, ej bärare av PKDef, ej börare av b-blod eller cs-gen
Ev. övrig information:
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0,00%
Kontaktuppgifter till uppfödaren
SE*Himledalen's
Elin Klintin

S*Zaribs – 2026-04-11

Kullen beräknas födas runt 2026-04-11
Kullen kommer finnas i Malmö i Skåne län

Information om föräldrarna till kullen

Mor till kullen
SE*Silverskogens Valeria , SIB n 22
HCM: normal 2026-01-27
Övriga tester: PKD u.a, A/AB blodgrupp bär ej b-eller cs-genen efter föräldrarna
Far till kullen
SE*Nordic Hero Balder af Humle, SIB ns 22
HCM: normal 2026-01-27
Övriga tester: PKD-scanning ua, Blodgrupp A/AB ej bärare av b- eller cs-genen
Ev. övrig information:
Pappa Balder väger lite drygt 5kg och mamma Valeria innan parning drygt 4 kg. Båda trevliga sociala sibbar.

Båda blivande föräldrarna bor i Malmö, så kan besöka för ev test för allergi innan kullen föds.
Stamtavla
Inavelsgrad 4 generationer: 0.00 %
Kontaktuppgifter till uppfödaren
S*Zaribs
Inger Berger
0707-622270

Information inför köp av katt

Som förening vill ständigt försöka dela med oss utav nyttig information såväl som tips och råd. Både riktat till uppfödare och inom avel såväl som till sällskapsköpare och gällande skötsel.
Försök läsa på och förbereda så mycket som möjligt innan ni hämtar hem katten. Vi har exempelvis vår checklista inför kattköp. Där listar vi råd och tips inför ett kommande köp och vad man bör kolla upp, införskaffa och åtgärda i hemmet innan man hämtar hem katten. 
Ytterligare en bra sida att läsa är skötselråd för sibirisk katt. Där förklarar och informerar vi om grundläggande skötselråd. Där kan ni läsa om pälsvård, hur man klipper klor eller hur man kan utfodra katten på ett berikande sätt och samtidigt aktivera den. Vi har även en lista över giftiga växter för hund och katt.

Läs gärna också om de avelsrekommendationer som SäSK tagit fram och kontrollera så att föräldradjuren är testade för HCM och PKD enligt innan avel.